واترمارک ها برای دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا برای جلوگیری از کپی رایت تصاویر، برای بهبود ظاهر تصویر و یا از بین بردن نواقص و گاهی اوقات ترکیبی از این موارد. به طور سنتی، واترمارک ها یک علامت شفاف بر روی تصاویر، یا یک متنی که در پس زمینه تصویر درج شده است، هستند. اما امروزه اصطلاح «واترمارک» دارای کاربردی گسترده تر است و به عنوان یک روش برای توصیف هر نوع متن یا تصویر و به صورت یک علامت یا متن بر روی تصویر یا اطراف آن قرار می گیرد تا افراد بدانند که عکس متعلق به چه کسی است.

من تا به حال از روش های مختلف علامت گذاری استفاده کرده ام و در طول این مدت، از کسانی که هنوز به دنبال سرقت تصاویر من هستند، شگفت زده می شوم. حتی یکی از افراد تا آنجا پیش رفت که یک اسکرین شات از گالری پیش نمایش من گرفت و بخشی از تصویر که دارای علامت کپی رایت (©) بود را کراپ کرد، به طوری که وقتی تصویر را در فیس بوک دیدم، تنها نیمی از سر دختر در تصویر، باقی مانده بود. پس از آن متوجه شدم برای اینکه دیگران نتوانند از تصاویر من در فیسبوک، اسکرین شات بگیرند و آن را سرقت کنند، باید علامت های تبلیغاتی یا واترمارکی که معرف کسب و کار من باشد و همچنان حس لذت تصویر نیز حفظ شود، بر روی عکس درج کنم.

علامت گذاری یکی از کارهای مهمی است که باید انجام دهید، من روش های زیادی را برای علامتگذاری امتحان کرده ام. مثلا در نرم افزار Lightroom، به پنل slideshow بروید، که در آن انواع پس زمینه ها و سایر عناصر وجود دارد. همچنین برنامه های قابل دانلود زیادی برای ویرایش تصویر وجود دارند که می توانند یک واترمارک به تصویر اضافه نمایند اما این تکنیک ها، نسبتا قدیمی هستند و من فکر نمی کنم که حس هنری داشته باشند و در زمینه هنرهای تجسمی، مناسب و کمک کننده نیستند.

در نهایت، من به روشی متوسل شدم که یک تیر و دو نشان است. قالب های وبلاگی. من طرفدار قالب های Blog-it از آلبوم Album Cafe هستم. آنها یک روش ارزان و قابل تنظیم برای فرمت کردن و تغییر اندازه تصاویر هم برای وبسایت و هم درج یک متن یا یک لوگو با روش غافلگیرانه بر روی تصاویر است که عملا تصاویر شما را به گونه ای تقویت می کند که مشتریان آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک می گذارند و از آن لذت می برند. البته توجه داشته باشید که همه قالب های وبلاگی دارای یک مکان برای لوگو نیستند بنابراین در انتخاب قالب، دقت کنید.

از آنجایی که مشتریان تصاویر را با صدها نفر از دوستان و آشنایان خود به اشتراک می گذارند، بنابراین علامت گذاری تصاویر می تواند یک راه بسیار خوب برای تبلیغ کسب و کار من باشد. من مرتبا از افرادی که عکس های دوستان خود را در فیس بوک دیده اند، سفارش می گیرم.

نظر شما درباره علامت گذاری چیست؟