هدف از عکاسی از جواهرات فقط برای درج عکس در کاتالوگ نیست بلکه می تواند به عنوان یک روش برای یادگیری نحوه کار با نورها و یا به عنوان تفریح و سرگرمی انجام بشود. در اینجا نحوه عکاسی صحیح از جواهرات را به شما نشان خواهیم داد.

استفاده از سه پایه و یک ریموت کنترل شاتر

عکاسی طلا و جواهرات

سه پایه به شما کمک می کند تا ضمن حفظ فریم بتوانید زمینه و عمق را تغییر دهید.

سه پایه برای این کار بسیار خوب است. من گاهی اوقات اگر قصد داشته باشم که از فلاش استفاده کنم، با دوربین در دستم کار می کنم. با این حال، یک سه پایه به شما کمک می کند تا یک فریم و سوژه را به همان شکل نگه دارید و در عین حال فوکوس را بهتر بتوانید تنظیم نمایید.

ریموت کنترل شاتر وسیله ای ضروری است و با استفاده از آن دیگر لازم نیست که شاتر را روی دوربین فشار دهید. از طرفی دیگر ممکن است، فشار دادن شاتر روی دوربین، باعث ایجاد لرزش و خراب شدن تصویر شود.

فلاش، پخش کننده نور و بازتابنده

عکاسی طلا و جواهرات

هنگامی که نور را تنظیم می کنید، مهم نیست که در پس زمینه نیز تغییر ایجاد کنید، قرار گرفتن در معرض نور کافی اسست.

من بسیاری از عکسبرداری ها را روی میز خودم و با نور طبیعی و بازتابنده ها انجام می دهم. شما می توانید در خانه خودتان، بازتابنده های مختلفی را تهیه کنید. همچنین می توانید از فلاش استفاده کنید که به شما اجازه می دهد در هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید. یک فلاش کافی است، دو عدد زیاد است و سه تا خیلی زیاد است.

یک فلاش و یک بازتابنده از کاغذ سفید، فوم یا مقوا، به تنهایی گزینه های متعددی را در اختیار شما قرار می دهند. برای عکاسی حرفه ای فلاش باید جدا از دوربین شما باشد. شما می توانید از کابل یا رادیو فلاش استفاده کنید تا فلش را به هر طرف صحنه که مدنظرتان هست، بچرخانید.

ایجاد یک نور و پس زمینه ملایم

عکاسی طلا و جواهرات

سعی کنید با استفاده از پس زمینه های مختلف، تصاویری با حالت های مختلف ایجاد کنید.

بهترین مکان عکاسی، نزدیکتر از آنچیزی است که فکرش را می کنید. پنجره ای را در منزل خود پیدا کنید که نور خوبی را به داخل منزل ارائه می دهد و شما می توانید مقدار نوردهی آن را کنترل کنید، سپس یک میز را در جلوی آن قرار دهید. این همان استودیوی شما برای کار است.

یک بوم فوم سفید را به عنوان پایه کار در نظر بگیرید، سپس یک بازتابنده خانگی و یک آینه کوچک نیز تهیه کنید. فقط به یاد داشته باشید که نور هم دارای رنگ است و تغییر می کند. مثلا اگر دیواری قرمز در پس زمینه وجود داشته باشد، احتمالا همه چیز در اطراف خود را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. همچنین دقت داشته باشید که نورها را با هم ترکیب نکنید. مثلا اگر از نور پنجره استفاده می کنید، تمام چراغ های دیگر را در اتاق خاموش کنید. شما می توانید از فلش، چراغ تنگستن و فلورسنت نیز استفاده کنید، اما از آنها با هم استفاده نکنید.

عکاسی طلا و جواهرات

رنگ های متنوع به شما کمک می کنند تا تصاویری قوی ایجاد کنید که توجه بیننده را جذب کنند.

هدف اکثر عکاسی ها از جواهرات، ایجاد یک پس زمینه و نور ملایم با سایه بسیار کم است. کار بر روی یک زمینه سیاه و سفید، این کار را ساده تر می کند. هنگامی که برای اولین بار شروع به کار می کنید، از یک بازتابنده استفاده کنید تا نور به همه جهات سوژه برسد.

شرایط مناسب

عکاسی طلا و جواهرات

یک چراغ یا یک بازتابنده LED نیز می تواند برای عکاسی از جواهرات استفاده شود.

راز عکاسی خوب از جواهرات، وضوح، نورپردازی و قرار گرفتن در معرض نور است، بنابراین هر وضعیت و آنچه که قصد عکاسی از آن را دارید، به خوبی بررسی نمایید. وضوح تصویر، به شدت تحت تأثیر عمق میدان شما قرار دارد، بنابراین معمولا با استفاده از یک دوربین با دیافراگم مناسب، این موضوع را حل کنید. هنگام عکسبرداری از عکس های ماکرو، عمق میدان شما به دلیل فاصله کوچک بین شی و دوربین شما بسیار کم است. به همین دلیل، استفاده از دیافراگم بالای f/11 غیر معمول به نظر نمی رسد.

بهترین روش برای کنترل روشنایی و قرار گرفتن در معرض آن، استفاده از فلاش دستی است. فلاش ها یک نور سازگار و مناسب را ارائه می دهند که با استفاده از آنها می توانید نور لازم را تامین نمایید. با استفاده از حالت دستی، می توانید نور خروجی را دقیق کنترل کنید، حتی اگر پس زمینه یا رنگ نیز تغییر کند. ترکیب مختلفی از فلاش و بازتابنده های مختلف را امتحان کنید تا یک ترکیب خوب را پیدا کنید.

سعی، سعی، سعی!

عکاسی طلا و جواهرات

با استفاده از یک پس زمینه ساده تاریک یا یک آینه، یک تصویر متفاوت از یک حلقه ایجاد کنید.

صبر و حوصله، مهم ترین قسمت عکاسی از جواهرات است. شما باید تمرکز داشته باشید، و مهمتر از آن، نور را به خوبی و با حوصله تنظیم کنید. بهترین ترکیب از پس زمینه و نور را ایجاد کنید. دقت داشته باشید که باتری دوربین و فلاش شما همیشه شارژ داشته باشد و در حین عکاسی، به یک موسیقی خوب گوش دهید و یک فنجان قهوه خوب در دستتان داشته باشید. تغییرات کوچکی را ایجاد کنید تا به کیفیتی که مدنظرتان هست، دست پیدا نمایید و یک عکس خوب بگیرید.