هدف از عکاسی از جواهرات فقط برای درج عکس در کاتالوگ نیست بلکه می تواند به عنوان یک روش برای یادگیری نحوه کار با نورها و یا به عنوان تفریح و سرگرمی انجام بشود. در اینجا نحوه عکاسی صحیح از جواهرات را به شما نشان خواهیم داد.

به یاد داشته باشید که هر چقدر بیشتر عکاسی نمایید، بعدها عکاسی و کار با نورهای ثابت برای شما راحت تر خواهد بود.

تجهیزات لازم

عکاسی از جواهرات لزوما کار ساده ای نیست، زیرا نیاز به دوربین های دیجیتال دارید. درست است که این دوربین ها به شما کمک می کنند، تا فورا ایده های خودتان را پیاده کنید و به یک عکس تبدیل نمایید، اما این دوربین ها، درک درستی از نور ندارند و باید در حین کار با آن ها به نورپردازی بسیار توجه شود. شما باید بدانید که چگونه با این دوربین ها کار کنید تا بهترین تصاویر ممکن را بدست آورید.

برای عکسبرداری از جواهرات، به تجهیزات زیادی نیاز ندارید. در واقع، به یک ورق کاغذ سفید و نور حاصل از پنجره ها و بازتابنده ها (یا رفلکتورها) در یک سطح پایه نیاز دارید. حتی با استفاده از یک دوربین جمع و جور با کارکرد ماکرو یا کلوزآپ نیز، می توانید این کار را انجام دهید البته در صورتی که بتوانید نوردهی را کنترل کنید.

عکاسی طلا و جواهرات

عکس بالا به ظاهر پیچیده به نظر می رسد اما با استفاده از یک آینه دیواری به عنوان پایه برای دستبند و حلقه گرفته شده است.

شما همچنین علاوه بر دوربین و وسایلی که ذکر شد، به برخی از جواهرات نیز برای عکسبرداری نیاز دارید. برای این کار نیازی نیست که حتما یک قرارداد کاری با یک فرد یا شرکت ببندید و سپس شروع به عکاسی نمایید، بلکه می توانید به جعبه جواهرات خود یا اعضای خانوادتان نگاه کنید و از چیزهایی که برای شما معنای خاصی دارند، عکس بگیرید.

تهیه نمونه عکس از کارهای خودتان

برای گرفتن تصاویر خوب، نیازی به تنظیمات و کارهای پیچیده ای ندارید. برای شروع ابتدا فقط با بازتابنده های کوچک و نور پنجره ای عکاسی کنید.

تعداد زیادی از مکان و صحنه وجود دارد که برای عکاسی از جواهرات مناسب هستند. مثلا برای تهیه این آموزش، من از یک استودیوی Tabletop با زمینه های رنگی مختلف استفاده کردم. اینها نسبتا ارزان هستند، اما اگر شما نمی خواهید هزینه کنید، می توانید از یک ورق تخت یا کاغذ استفاده کنید تا نتایج خوبی به دست آورید.

ممکن است بخواهید چیز دیگری غیر از طلا و جواهر برای اضافه کردن عمق یا داستان در عکس قرار دهید. اگر قصد این نوع عکاسی را دارید، می توانید وسایل مختلفتان را به عنوان پروپ (طرح پایه) و یا پس زمینه، جمع آوری و استفاده کنید. کاشی های سرامیکی، سنگ و قطعات عجیب و غریب، گزینه های متعددی برای این کار هستند. اما دقت داشته باشید که از اجناس اوراق و شکسته استفاده نکنید.

انتخاب یک دوربین

عکاسی طلا و جواهرات

عکاسی با نور طبیعی می تواند مانند این مثال باشد. در این نوع عکاسی، فوکوس دقیق و تعیین آنچه باید در فوکوس و خارج از آن قرار گیرد ضروری است.

دوربین های جمع و جور مدرن (یعنی دوربین های کامپکت) به علت سنسور کوچکی که دارند، اغلب دارای ویژگی های ماکروی عالی هستند. بنابراین، اگر می توانید تنظیمات نوردهی را به صورت دستی انجامد دهید، این دوربین ها یک ابزار عالی برای عکاسی از جواهرات خواهند بود. این کار آسان تر از کار با DSLR است، اما برای اکثر جواهرات، شما به یک لنز ماکرو نیاز دارید. لنز ماکرو ارزان نیست اما خرید آن، یک سرمایه گذاری عالی محسوب می شود.

انتخاب لنز ماکرو

عکاسی طلا و جواهرات

با یک لنز ماکرو از فاصله خیلی نزدیک از سوژه عکسبرداری نمایید که در این موارد، گاهی اوقات ایجاد یک hide برای لنز می تواند یک ایده خوب باشد (مانند عکس بالا). یک تکه کاغذ سفید با یک سوراخ در وسط برای این کار کافی است. کاغذ سفید به عنوان یک بازتابنده نور عمل می کند.

من از دو لنز ماکرو ۶۰ و ۱۰۰ میلی متری با بدنه APS-C استفاده می کنم. داشتن دو لنز به شما این امکان را می دهد که از فواصل نزدیک تر یا دورتر از سوژه عکسبرداری کنید. لنز ۶۰ میلی متری برای بعضی از اشیاء بسیار کوچک مشکل است زیرا باید برای پر کردن فریم، خیلی به سوژه نزدیک بشویم. اما لنز ۱۰۰ میلی متری نوعی لنز همه کاره است. هنگام انتخاب و خرید یک لنز ماکرو، به آن چیزی که می خواهید از آن عکسبرداری کنید و اینکه تا چه حد می توانید به آن نزدیک شوید نیز فکر کنید.