هنگام عکاسی پرتره، یکی از رایج ترین توصیه ها این است که کل کادر را با فرد مد نظرتان پر کنید. به طور کلی، این یک شیوه خوب است که می تواند به طور چشمگیری عکاسی شما را بهبود ببخشد. با این حال، گاهی اوقات این قوانین باید شکسته شوند. یادگیری نحوه استفاده از فضای منفی در عکاسی پرتره، می تواند در تهیه یک گالری متنوع و زیبا از تصاویر، مفید و ارزشمند باشد.

فضای منفی (Negative Space) چیست؟

هنگامی که شما از افراد عکاسی می کنید، سوژه عکاسی شما در کادر و فریم شما، همیشه خود فرد (یا افراد) است. به طور مشابه، فضای منفی یک تصویر، هر چیزی غیر از فرد است. به عنوان مثال، پیش زمینه، پس زمینه اتاق و هر چیزی که در اطراف فرد قرار دارد.

اگر فضای کمی را در اطراف سوژه عکاسیتان قرار دهید، چشم بیننده را مستقیما به فردی که از آن عکاسی می کنید، جلب می کنید. این امر، به نوبه خود، بر اهمیت سوژه در تصویر نهایی تأکید دارد.

عکاسی پرتره

چطور فضای منفی را به خوبی انتخاب کنیم؟

چگونه مطمئن شویم که فضای منفی در هنگام عکسبرداری، به طور صحیحی انتخاب شده است؟ در اینجا چند نکته را به شما خواهیم گفت که به شما کمک می کنند تا فضای منفی بهتری را برای عکس هایتان انتخاب کنید.

تصویر را به سه بخش تقسیم کنید.

عکاسی پرتره

هنگام تعیین فضایی منفی در عکاسی پرتره، یک سوم تصویر را به سوژه و تقریبا دو سوم آن را به فضای منفی اختصاص دهید. ابتدا باید مطمئن شوید که سوژه شما به اندازه کافی بزرگ است و در عین حال این نسبت یک سوم می تواند یک حالت بصری خوب برای بیننده ایجاد نماید. استفاده از این نسبت به عنوان یک چارچوب کلی برای عکسبرداری از افراد، به شما کمک می کند تا بهتر فضای منفی را تعیین کنید و مطمئن شوید که یک عکس زیبا و خوب گرفته اید.

سوژه را روبروی فضای منفی قرار دهید.

عکاسی پرتره

اگر بخواهید قانون یک سوم را دنبال کنید و سوژه خود را خارج از مرکز قرار دهید، جهت قرار گیری سوژه را باید به درستی تنظیم نمایید. به نظر شما اگر سوژه رو به فضای منفی قرار داشته باشد بهتر است یا پشت به آن؟ قاعده کلی، این است که سعی کنید سوژه را طوری قرار دهید تا رو به فضای منفی نگاه کند (مانند عکس بالا). مخصوصا اگر سوژه در حال راه رفتن، دویدن یا ورزش کردن باشد، این امر بسیار مهم خواهد بود.

با انجام این کار، مغز ما قادر به تصور کردن حرکت سوژه در فضای منفی خواهد بود که تصویر را باورپذیرتر خواهد کرد. علاوه بر این، وقتی فرد به سمت فضای منفی نگاه می کند، تصویری را ایجاد می کند که به نظر صمیمی تر و ساده تر می رسد که یک راه عالی برای تنوع بخشیدن به تصاویر شما است.

سوژه را در مرکز قرار دهید.

عکاسی پرتره

به خاطر داشته باشید که لازم نیست همیشه کل تصویر را با فضای منفی پر کنید! می توانید سوژه خود را به مرکز فریم ببرید تا فضای آزاد در اطراف سوژه قرار بگیرد. این تکنیک شبیه به ایده فضای سفید در طراحی گرافیک، ترکیب بندی موسیقی و در فروشگاه های لباس است که حاوی مقدار زیادی از فضای خالی بین لباس ها در قفسه هستند.

با محدود کردن نسبت فضای خالی به تصویر، ذهن ما بر روی سوژه متمرکز می شود که در نتیجه موجب درک بهتر آنها توسط مغز ما می شود.

لازم نیست فضای منفی همیشه خنثی باشد.

عکاسی پرتره

فضایی منفی نباید همیشه خنثی و بوکه باشد زیرا پس زمینه را مبهم می کند. اگر در کنار دریاچه مورد علاقه یا خانه تاریخی خانوادگی تان باشید، این پس زمینه ها می توانند به عنوان فضایی منفی و یک راه عالی برای نمایش محل سکونت شما باشند.

به دنبال پس زمینه هایی باشید که از لحاظ رنگ و الگو، نسبتا یکنواخت باشند که یک احساس بصری مشابه با اتاق استراحت و آرامش را از محل سکونت شما به بیننده منتقل کنند.