عکاسان و دوستداران عکاسی همیشه از ما تفاوت دو نرم افزار Photoshop و Lightroom را می پرسند. آنها می خواهند بدانند که کدام یک از این دو نرم افزار بهتر است. حقیقت این است که پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و همه چیز بستگی به پروژه شما دارد. در اینجا خلاصه ای از اینکه چرا و در چه زمانی باید از آنها استفاده کنید را به شما می گوییم.

نرم افزار فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ

فتوشاپ

فتوشاپ مترادف با عبارت “ویرایش عکس” است. این نرم افزار، در ابتدا توسط شرکت Adobe برای ویرایش عکس های دیجیتالی ساده، طراحی و عرضه شد اما بعدها قابلیت های این برنامه تا حد زیادی گسترش یافت تا توسط طراحان گرافیک، معماران، ناشران و عکاسان نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور خلاصه، این یک برنامه به شما کمک می کند تا قدرت خلاقیت خود را به نمایش بگذارید. در واقع باید نام این نرم افزار را به جای Photoshop، Photo-Graphic-Design-Animation-Studio-Shop گذاشت. هرچند که تقریبا حیطه کاربردی آن، اینقدرها هم گسترده نیست.
همچنین فتوشاپ یک برنامه ویرایشگر است که ویرایش را در سطح پیکسل انجام می دهد، به این معنی که شما می توانید به نقاط کم رنگ و ریز تصویر دیجیتالیتان نیز دسترسی داشته باشید.

نرم افزار Lightroom چیست؟

لایت روم

لایت روم

به عنوان یک ویرایشگر عکس، نرم افزار لایت روم شامل زیر مجموعه ای از ویژگی های فتوشاپ است که به صورت سفارشی برای عکاسان امروزی طراحی و عرضه شده است. لایت روم خواسته اکثر عکاسان را برآورده می کند و به احتمال زیاد اکثر ابزارهایی که برای ویرایش تصویر نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد.
با این حال نرم افزار لایت روم چیزی بسیار بیشتر از یک ویرایشگر عکس است یعنی فقط یک ویرایشگر عکس نیست. لایت روم یک نرم افزار مدیریت تصویرِ عالی به شمار می رود.  لایت روم به شما در سازماندهی، مدیریت و پیدا کردن تصاویرتان کمک می کند. در واقع، دو قابلیت مدیریت عکس و ویرایش عکس با هم در این نرم افزار تعبیه شده است.
بر خلاف فتوشاپ، لایت روم یک ویرایشگر عکس غیر مخرب است، به این معنی که نیازی نیست نگران تبعات استفاده از دکمه “save as” باشید. در واقع لایت روم اصلا دکمه “save” ندارد. یعنی تمام ویرایشها به صورت خودکار در فهرست لایت روم شما نگهداری می شوند، که به عنوان پایگاه داده و تاریخچه ویرایش های شما عمل می کند.

چه زمانی باید از لایت روم استفاده کنم؟

اگر عکس های شما خام هستند (یا به اصطلاح با فرمت RAW هستند)، توصیه می شود که ابتدا عکس های خود را به نرم افزار لایت روم وارد کنید. لایت روم یک ویرایشگر فایل RAW است، در واقع شما به نرم افزارهایی مانند Adobe Camera Raw نیاز ندارید. همچنین، به دلیل قابلیت مدیریت عکس لایت روم، هنگام وارد کردن تصاویر، می توانید همزمان آنها را سازماندهی نیز کنید.

لایت روم برای اکثر انوع ویرایشهای عکس، از جمله برش (Cropping)، تعادل رنگ سفید (White Balance)، میزان نور دهی یا در معرض نور قرار گرفتن (Exposure)، تنظیمات هیستوگرام، منحنی رنگ (Tonal Curves)، تبدیل سیاه و سفید (Black and White Conversion)، پاک کردن نقاط (Spot Removal)، اصلاح قرمزی چشم، اصلاح رنگ (Gradients)، بهبود رنگ و کنتراست عکس (Local Adjustments)، شارپ کردن تصویر (Sharpening)، کاهش نویز عکس (Noise Reduction)، اصلاح لنز، لرزش و اشباع (Saturation)، بسیار عالی است. در ضمن فقط محدود به این موارد نیست. اگر باAdobe Camera Raw آشنا هستید، در این صورت ویرایش یک عکس در لایت روم برای شما بسیار راحت خواهد بود.

اگر شما یک عکاس تازه کار هستید، احتمالا از این کاربردها، راضی خواهید شد. لایت روم بسیار ساده تر از فتوشاپ است و اضطرابی برای کاربران تازه کار ایجاد نمی کند.

شیوه کاری لایت روم:

به اعتقاد من لایت روم، از فتوشاپ بهتر است. با لایت روم می توانید مجموعه هایی از تصاویر را ایجاد کنید، کلمات کلیدی برای تصاویر درج کنید، فایلهای چندگانه در هارد دیسک خود ایجاد کنید، نمایشهای اسلایدی و جلد کتاب ایجاد کنید و عکسهایتان را به راحتی و به طور مستقیم در فیس بوک با دیگران به اشتراک بگذارید.

همچنین شما همچنین می توانید کپی یا همگام سازی ویرایش چندین عکس را با هم انجام بدهید. اگر فکر می کنید کار با فتوشاپ آسان است، پس بدانید که سهولت کار با فتوشاپ در مقابلِ سهولت استفاده از لایت روم چیزی نیست. شما همچنین می توانید از بخش تنظیماتِ از پیش تعیین شده در لایت روم برای اِعمال تنظیمات رایج و پر کاربرد بر روی عکس ها استفاده کنید.

بنابراین نرم افزار لایت روم موجب صرفه جویی در زمانِ عکاسانی می شود که عکس های زیادی را می گیرند، مانند عکاسانی که در مراسم عروسی، عکاسی از پرتره افراد، عکاسی از کودکان در مدارس و یا مهد کودک عکاسی می کنند.

پس چه زمانی باید از فتوشاپ استفاده کنم؟

پاسخ به این سوال آسان است و بستگی به نوع عکاسی که انجام می دهید دارد که می تواند اغلب موارد باشد یا هیچ وقت در چندین موقعیت، فتوشاپ از لایت روم بهتر عمل می کند. مانند:

رتوش پیشرفته: اگر می خواهید در سطح پیکسل، تغییر ایجاد کنید، یا اگر می خواهید شخصی را لاغرتر و یا قد بلندتر نشان دهید، باید از فتوشاپ استفاده کنید.

کامپوزیت: هنگامی که شما می خواهید چند عکس را تکه تکه کنید تا یک تصویر بسیار جذاب ایجاد نمایید، باید از فتوشاپ استفاده کنید.

HDR: پلاگین های HDR فوق العاده ای برای لایت روم وجود دارد اما اگر می خواهید تصاویر را با هم ترکیب کنید تا جلوه های ویژه ایجاد کنید و سایه های مختلف را از بین ببرید، باید از فتوشاپ استفاده کنید. نکته: لایت روم این کار را انجام می دهد، اما نتیجه(خروجی کار) آن متفاوت است.

پانوراما: با استفاده از فتوشاپ، می توانید چندین عکس را با هم ترکیب کنید تا پانورامای زیبا ایجاد کنید. نکته: لایت روم این کار را انجام می دهد، اما نتیجه(خروجی کار) آن متفاوت است.

افکت های پیشرفته: در حالی که شما می توانید عیب و نقص ها را حذف کنید، موها را از بین ببرید، دندان ها را سفید کنید و اشیاء کوچک را در لایت روم حذف کنید، اما این قابلیت های در مقایسه با قابلیت های فتوشاپ، زیاد جذاب نیستند.

پس چه باید بکنم: فتوشاپ یا لایت روم؟

جواب قطعی وجود ندارد. تنها جواب خوشایند این است که شما مطمئنا می توانید از هر دو نرم افزار با هم استفاده کنید زیرا آنها به خوبی با هم ترکیب می شوند. اگر تازه به عکاسی مشغول شده اید، از لایت روم برای شروع استفاده کنید. بعدا می توانید از فتوشاپ هم به صورت مکمل استفاده کنید.

هم لایت روم و هم فتوشاپ بسته های نرم افزاری عالی هستند که قابلیت ویرایش خلاقانه تصاویر را دارند. اما باید ابزار مناسب برای نیازهای عکاسی خود را بر اساس نوعِ ویرایشی که مدنظرتان است، انتخاب کنید.