عکاسی تبلیغاتی و عکاسی تجاری زمینه های سودآوری برای یک عکاس حرفه ای هستند. عکاسی تجاری و تبلیغاتی برای اهداف تبلیغاتی انجام می شوند و با عکاسی به منظور گرفتن یک عکس خاطره انگیز و یادگاری و یا عکاسی هنری و خبری متفاوت هستند. تفاوت بین عکاسی تبلیغاتی و تجاری در حوزه تحت پوشش و تکنیک مورد استفاده در آنها است. بر اساس آمار اداره کار ایالات متحده آمریکا، فرصت های شغلی برای عکاسان از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.

عکاسی تجاری

عکاسان تجاری، از ساختمان ها، مدل ها، محصولات، مصنوعات و مناظر برای اهداف تبلیغاتی و درج در کتاب ها، گزارش ها، تبلیغات و کاتالوگ ها عکس می گیرند. به عنوان مثال، عکس های تجاری معمولا در بخش های خرده فروشی و عمده فروشی و یا برای تبلیغات استفاده می شوند. در عکاسی تجاری، کل عکسبرداری به محصولی که قرار است از آن عکسبرداری شود، اختصاص داده شده است. بدین معنا که روشنایی، استایل و پس زمینه عکس، به طور کلی تا حدودی خنثی هستند، به این دلیل که باعث منحرف شدن نگاه بیننده از محصول نشوند.

عکاسی تبلیغاتی

جهان عکاسی تبلیغاتی گسترده تر از مجموعه تکنیک های استفاده شده در عکاسی تجاری است. عکاسان تبلیغاتی از انواع مختلفی از عکس ها استفاده می کند تا نه تنها محصولات، بلکه سبک زندگی، مفاهیم و ایده ها را نیز به مخاطب القا نمایند و اصطلاحا بفروشند. عکاس تبلیغاتی دارای آزادی بیشتر و خلاقانه تر است تا راحت تر بتواند محصولات، خدمات، سبک زندگی و ایده ها را به صورت تصویری و قابل تفسیر ارائه دهد. عکاسان تبلیغاتی، اغلب کارشناسان حوزه بازاریابی و گرایشات فروش، طرح بندی و مدیریت کسب و کار هستند. طبق گفته سایت Goldprints.com، حدود ۸۰ درصد از کمپین های تبلیغات از سال ۲۰۱۱ تاکنون، به عکاسی می پردازند.

ابزارهای عکاسی تبلیغاتی و تجاری

عکاسان تبلیغاتی و تجاری برای ماندن در میدان رقابت، نیازمند آخرین و به روزترین ابزار و تکنولوژی ها هستند. این ابزار شامل یک دوربین دیجیتال تک لنز با لنزهای متعدد است. هر دو نوع عکاسی، نیاز به یک لنز زوم خوب و یک لنز سریع و زاویه باز، برای عکسبرداری از مجموعه گسترده ای از تصاویر، دارند. یک لنز سریع دارای بزرگترین دیافراگم و شاتر سریعتر است که امکان کنترل و ارائه خلاقیت بیشتری را به عکاسان می دهد. عکاسان حرفه ای تجاری و تبلیغاتی نیاز به یک سه پایه خوب، وسایل روشنایی قابل حمل، یک چتر و چند فیلتر ضروری برای کنترل نورهای زننده، دارند. عکاسان حرفه ای تجاری و تبلیغاتی برای باقی ماندن در میدان رقابت، باید در مورد کمپین های فروش و آنچه که شرکت ها برای تبلیغات خود استفاده می کنند، اطلاعات به روز داشته باشند.

مدیریت عکاسی تجاری و تبلیغاتی

حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد از کارهای عکاسی تجاری و تبلیغاتی، به جای عکسبرداری، فروش و مدیریت تصاویر است. برای مدیریت و ویرایش حجم زیادی از عکس های تجاری و تبلیغاتی به یک نرم افزار عکاسی احتیاج است. اکثر عکاسان تجاری و تبلیغاتی با Adobe Photoshop و Adobe Lightroom کار می کنند تا حجم زیادی از تصاویر را به سرعت پردازش کنند، که این امر برای انجام یک کار حرفه ای، بسیار ضروری است. برخلاف سایر انواع عکاسی، عکاسی تبلیغاتی و تجاری نیاز به ایجاد تصاویر تمام عیار و درجه یک با استفاده از ویژگی های لمسی (touch-up) در نرم افزار ویرایش عکس دارند. تصاویر حاصل از عکاسی تبلیغاتی و تجاری ، باید به برای درج در پوستر یا بیلبوردهای تبلیغاتی، به طور مناسبی بزرگنمایی بشوند.